Afro-art.cz - internetová prodejní galerie afrického umění

 

socha ženy Tsogu Gabon - č. 2947A

 

Tyto sochy se ve kmeni používaly, když se narodila dvojčata. Byly přítomné při oslavě narození.
Pokud se narodili 2 kluci, pojmenovali je Tsogo Manté. Když se narodily 2 holky, byly to pak Tsogo Main. A pokud dvojčata byla kluk a děvče, nazývali je ve kmeni Tsogo a znamenalo to štěstí pro kmen. Tyto sochy měly přinášet kmeni štěstí. 2 sochy pro štěstí pro celý kmen.
Rytiny na sochách znázorňují zdobení, které si Tsogu lidé nechávají vyřezávat a vyrývat do kůže. Pod kůži dávají prášek z bylin, aby zjizvení bylo vystouplé, tedy výrazné. Některé rytiny mívají určitý význam. Mohou znázorňovat nějaký příběh, který lidé kmene nepopisují písmem, ale obrazy či tvary. Mohou znázorňvat i kmenové symboly, např. dosažení nějakého stupně vzdělání či přijetí určité kmenové funkce.
Tři kosočtverce pod sebou znázorňují propojení toho co je nad zemí, země a pod zemí. Nad zemí se odehrává život kmene. Slunce na nebi a déšť pomáhají jejich členům a zemi uživit kmen. To, co je pod zemí, představuje předky, kteří drželi kmenové tradice a od kterých je mladší generace převzaly. Skrze tyto sochy lidé kmene odevzdávali poděkování svým předkům za fungující RODINU, kterou je celý jejich kmen Tsogu.

 

 

 

                   

               
                   

               
                   
                   

 

materiál: dřevo, přírodní barviva

stav: dobrý, četné oděrky způsobené používáním a stářím tohoto artefaktu

 
 

cena: 35 000 Kč

rozměry: 105 cm

hmotnost: ? kg

odhadované stáří: 40-50 let 

             
                   

  Socha patří do páru se sochou 2947B. Jedná se o pár soch, symbolizující dvojčata Tsogo.

Cena celého páru je 65 000 Kč